AİLE VE ÇİFT TERAPİSİ

Evli olan ya da olmayan çiftlerin karşılaştıkları sorunları ele alıp çözüme kavuşturmayı böylece ilişkiyi/aileyi kendi içinde uyumlu, işlevsel hale getirmeyi hedefleyen bir terapi modelidir.

Bu modelde bireysel terapi yaklaşımlarından farklı olarak daha çok çiftlerin veya aile bireylerinin birbirleriyle ilişkilerinde ortaya çıkan problemler, krizler ve bunların çözüm yolları üzerinde çalışılır.

Aile içinde yaşanan çatışmalar, iletişim problemleri, erken boşalma, isteksizlik, vajinusmus vb. cinsel problemler, güven problemleri, aldatma, boşanma sürecinde olma gibi sorunlar için bu tür terapi desteğinden yararlanılabilir.

Ailelerle yapılan terapi çalışmaları, duruma göre sadece başvuran eşlerle veya ailenin diğer üyeleriyle birlikte yürütülebilir.

Aile veya çift terapisi alan kişilerin süreç içinde bireysel terapi, psikiyatrik tedavi (ilaç desteği) gereksinimleri olduğunun saptanması halinde ilgili uzmanlara yönlendirme yapılabilir. Bu durumda bireysel terapi ve/veya psikiyatrik tedavi ile aile terapisi eş zamanlı olarak yürütülebilir.

UA-93908679-1