Size insanca yaşamın resmini çizin desek, nasıl bir şey çizerdiniz? Sizce insanca yaşam nedir?
       Virginia Satir; insanca yaşayan insanlar bedenlerini anlayan, değerlendiren ve geliştiren, kendilerini güzel ve işe yarar bulan kişilerdir, der. Kendilerine ve başkalarına karşı dürüsttürler; kendilerini ve başkalarını severler, nazik davranırlar. İnsanca yaşayan kişiler; riske girmeyi, yaratıcılığı, yetkin olmayı ve şartlara uyum sağlamayı bilirler. Yeni ve farklı şeyleri kabullenmeyi bilirken, hala işlerine yarayan eski şeyleri ellerinde tutmaya devam eder ve işe yaramayanları atarlar.
       Bütün bunları birleştirdiğinizde, fiziksel olarak sağlıklı, zihinsel olarak uyanık,duygusal, sevgi dolu, oyuncu, özgün, neşeli, yaratıcı, üretken, sorumlu kişilikler ortaya çıkar. Bunlar kendi ayakları üzerinde durabilen ,derinden seven, adil savaşan ve etkili yaşayan insanlardır. Kırılganlıkları ve sertlikleri dozunda, dengelidir ve ikisinin arasındaki farkı bilirler.
        Herkes kendi hayat oyununun baş karakteridir. Peki bir düşünün, siz baş karakteri olduğunuz kendi hayatınızı “İnsanca Yaşam” olma açısından nasıl değerlendirirsiniz?