Yeni yılda neleri değiştirmek istiyoruz? Diyet yapıp kilo vermek mi, sigarayı bırakmak mı, yoksa daha mutlu olacağınız bir iş mi? Hayattan beklentiniz ne?

Yeni bir başlangıç, monotonluğa düşmüş, yaşam enerjisini artırma ihtiyacında olan herkesin arzu ettiği bir şeydir. Yeni yılla birlikte yeni umutlar ve yeni planlar yapmak ister insanlar. Ama önemli olan bir şeyi ne kadar çok istediğinizdir. Bir yerde okumuştum: ‘’Hayal etmeyi bırakın, yapmaya başlayın’’ diyordu. Hayal etmeyi bırakmamıza neden gerek olsun? Hayal etmek demek ‘’Mickey Mouse’’ demektir. Kimileri bu hikâyeyi bilir. Disney’in kaldığı otellerden birinde gördüğü küçük bir fındık faresinden esinlenerek ve yaptığı uzun yolculuklarda geliştirdiği ‘’Mickey Mouse’’ karakteri şu anda herkes tarafından bilinen ve çok sevilen bir karakterdir. Donald Duck, Goofy ve köpek Pluto gibi karakterleri de ortaya çıkaran Disney, son olarak da Disneyland’ı geliştirerek dünyanın en büyük eğlence parkını oluşturdu.

‘’Peşinizden gidecek cesaretiniz varsa, bütün rüyalarınız gerçek olabilir’’ sözüyle Walt Disney bir diğer etken olan inanç üzerine vurgu yapmaktadır. Aslında bir şeyin olmasını istiyorsak ilk başta kendimiz inanmak zorundayız.

Mazeretler üretmeye ya da nasıl başarısız olacağımıza o kadar çok kafa yoruyoruz ki gerçekten inanmayı kaçırıyoruz bazen. Michael Dell, aracıları kaldırıp direkt satış modelini ortaya attıktan sonra şirketi gerçek anlamda bir başarı sağlamış ve kitlelere ulaşmıştı. Bilgisayarın belirli bir zümreye ait olmaması gerektiğine inanan Michael, çalışmalarını hep bu yönde yapmaya çalıştı. Şirketin ilk yıllarında bile küreselleşmeye önem veren Michael, İngiliz piyasasının dil ve yüksek kar marjından dolayı iyi bir alan olacağını düşünüp yatırımlara başlamıştı. Basın toplantısındaki gazetecilerin neredeyse hepsi onun başaramayacağını, direkt satışın Amerika’ya özgü olduğunu, bu yöntemin İngiltere’de tutmayacağını söylemişlerdi. Ama Michael çok netti:

‘’Eğer etrafınızdaki kişiler size başaramayacağınızı söylüyorsa çevrenizdeki insanları değiştirin. Vizyonunuzu paylaşacak insanlar seçin. Eğer gerçekten inandığınız bir fikriniz varsa sonuna kadar arkasında durun ve inanın. Şu an Dell UK İngiltere’de milyonlarca dolarlık iş hacmine sahip ve dünyada üçüncü büyük kişisel bilgisayar üreticisidir.

Hayal ederek ve kendinize inanarak geçireceğiniz bir yıl dileğiyle..